Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie / Warszawa w Budowie 7

Warszawiacy oprowadzają
Po wystawie „Spór o odbudowę" oprowadza Grzegorz K. Mika

  • Warszawiacy oprowadzają
    Ulica Krucza, fot. Eugenia Trzeciakowa, dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego

Architektura i urbanistyka w dobie przedwojennego modernizmu to pasja architekta Grzegorza Miki, którą chętnie się dzieli z warszawiakami na stronie „Warszawski modernizm 1905-1939”. Jak deklaruje, interesuje go architektura „od zniesienia carskich ograniczeń zabudowy i budowy budynku Cedegrenu po niezrealizowane wieżowce, Dzielnicę Piłsudskiego i Aleję na Skarpie…”

W swoim spotkaniu z widzami „Sporu o odbudowę” położy nacisk na te części wystawy, które dotyczą posługiwania się przez Biuro Odbudowy Stolicy językiem nowoczesnych form architektonicznych, ale też poprawą warunków mieszkaniowych. W tekście towarzyszącym wystawie „Spór o odbudowę” Grzegorz K. Mika pisze:

„Warszawa w 1939 roku borykała się z większością problemów europejskich metropolii, które przeszły w XIX wieku proces gwałtownej urbanizacji i rozwoju dużych zakładów przemysłowych, przy jednoczesnym braku przepisów sanitarnych oraz infrastruktury technicznej. (…) Międzywojenne badania społeczne i architektoniczne, prowadzone w obu dekadach wskazywały na mieszkania jedno- i dwupokojowe jako „społecznie najpotrzebniejsze". 

Grzegorz Mika – architekt, varsavianista, doktorant WAPW, autor strony "Warszawski Modernizm 1905-1939". Poza czynną pracą projektową, zajmuje się badaniem warszawskiej architektury XX wieku w kontekście światowego rozwoju modernizmu. Organizator kilkudziesięciu spacerów architektonicznych oraz cyklów wykładów poświęconych architekturze, urbanistyce i Warszawie. Współpracuje z Fundacją
Bęc Zmiana, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Niepodległości i Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej.